Kaip katės MATO

Kačių pomėgis gaudyti viską, kas juda, yra jų medžioklės instinkto dalis, bet tai taip pat yra susiję su jų ypatinga rega.

1/12/2022 2 min read

Katės yra krepuskulinis gyvūnas (jos yra aktyvios auštant ir sutemus) – todėl jų rega labiau pritaikyta naktiniam matymui. Kačių akyse yra šešis/aštuonis kartus daugiau lazdelių ląstelių, kurios yra jautresnės esant silpnam apšvietimui. Taip pat šios ląstelės leidžia katėms tamsoje pajusti judėjimą daug geriau negu žmonėms. Elipsės formos kačių akies forma ir didesnė ragena bei tapetum lucidum – audinio sluoksnis, galintis atspindėti šviesą atgal į tinklainę - taip pat padeda surinkti daugiau šviesos. Tapetum lucidum gali pakeisti šviesos bangos ilgį, kurį mato katės, todėl grobis ar kiti objektai naktį labiau išryškėja.

Pajuokaujant galima sakyti, kad katės turi platesnį požiūrio kampą: kačių matymo laukas yra apie 200 laipsnių, kai tuo tarpu žmonių - 180 laipsnių. Katės turi platesnį periferinio matymo diapazoną, todėl greičiau pastebės kampe judančią pelę (ar žaislą).

Tačiau katės turi pranašumą ne visose srityse. Žmogaus tinklainėje yra apie 10 kartų daugiau kūgių – šviesos receptorių, kurie geriausiai veikia ryškioje šviesoje. Kadangi kūgio funkcija yra regėjimas ryškioje šviesoje, todėl žmonės net 10 - 12 kartų geriau mato judesį šviesoje negu katė.

Žmonės taip pat turi trijų tipų kūgius, leidžiančius matyti platų spalvų spektrą, kurių jautrumo smailės yra raudonos, žalios ir mėlynos spalvos. Nors katės gali turėti trijų tipų kūgius, kiekvieno tipo skaičius ir pasiskirstymas skiriasi. Elgsenos testai rodo, kad katės nemato visų spalvų, kurias mato dauguma žmonių. Kai kurie ekspertai mano, kad kačių spalvų matymas apsiriboja mėlyna ir pilka spalva, kiti - kad jis panašus į šunų, tačiau turi mažiau atspalvių ir spalvų sodrumo. Šunys mato mažiau atspalvių nei žmonės ir negali atskirti raudonų, geltonų, žalių ir oranžinių objektų.

Dėl daugybės kolbelių ląstelių akyje, žmonės gali matyti daug didesne raiška, ryškesnę spalvų gamą. Mes aiškiai galime matyti objektus, esančius 30–60 m atstumu, tačiau katės turi būti ne toliau kaip maždaug 6 m atstumu, kad tuos pačius dalykus matytų ryškiai. Kadangi katėms trūksta raumenų, reikalingų akių lęšių formai pakeisti, jos negali aiškiai matyti dalykų taip, kaip žmonės gali.

Šaltinis: https://www.livescience.com/40459-what-do-cats-see.html?fbclid=IwAR3hRL7kPivr2DCSa9XOG4TnB83o2dcrRXEb7RLNZl_SxOhRtnu0D0QUqEk